OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Macedónske extrémne metalové vydavateľstvo Darzamadicus Records nám prostredníctvom čosi vyše polhodinového CD prináša skôr letmý pohľad do aktuálnejšieho diania v srbskom deathmetalovom podzemí. Tri skupiny, každá po tri skladby, to celé vhodne zastrešené názvom, príjemne pripomínajúcim zlaté metalové časy MTV, keď v relácii Headbanger’s Ball v rámci seriálu „Triple Thrash Treat“... hrali hlavne death metal.
SACRAMENTAL BLOOD – The Second Death
Toto belehradské trio – Milan Dobrosavljević gitary, Srdjan Todorović gitary a vokály, Ivan Petrović bicie – existuje od roku 2002 a na konte má na striedačku dve demá a dve splitká. To aktuálne bolo natočené v marci 2011 a obsahuje tri skladby. Prvou je ponuré, protinábožensky zamerané intro „The Second Coming“.
Nasleduje svižná deathmetalová rezačka „Derelict The Throne Of God“, inšpirovaná dianím v americkom death metale 1. polovice 90. rokov, trochu Florida (DEICIDE), trochu Chicago (MASTER, ABOMINATION), s výraznou, zvučnou basou a vokálmi v štýle John Tardy (OBITUARY) a Marc Grewe (MORGOTH). „Storming With Menace“ je coverom KREATOR z „Terrible Certainty“. Zvukovo pochopiteľne vyspelejšia od originálu, zabalená do deathmetalového zvuku znie ako príjemná pocta klasikom. Na bodovanie tu toho veľa nie je, takže fakt len orientačne.
6/10
HERETICAL GUILT – Tears Of The Lamb
Ďalší Belehradčania HERETICAL GUILT sú už veteránmi tamojšej scény, existujú od roku 1997 a v roku 2002 im vyšiel aj dlhohrajúci album. Štúdiovo mlčali až do roku 2009, kedy vydali demo „Tears Of The Lamb“. Rovnomerný materiál sa nachádza aj na tomto splitku, pravdepodobne nanovo nahraný v roku 2010, aspoň takto návštevu štúdia datuje booklet.
HG sa v skladbách „Disciples Of The Black Flame“, „Beyond The Grace“ a „Tears Of The Lamb“ venujú brutálnejšie ladenému death metalu, koreniacemu takisto v americkej škole 90. rokov. Priamočiare nárezy kombinujú s disharmonickejšími, polámane znejúcimi úsekmi a pomalými, drvivými pasážami, v ktorých zlovestne vyje sólová gitara, a znejú ako novodobejšia, extrémnejšia syntéza vplyvov BRUTALITY, REVENANT, MORBID ANGEL či starých IMMOLATION. V podstate hlavne pre fanúšikov „starej školy“, plusom je veľmi autentické vyznenie. Dušan Jevtić – vokály, Oliver Brajkov – gitary a Miloš Visekruna – basgitara v tom majú jasno, akurát ich zastavilo to, že bubeník Aco Aleksov je už v booklete vedený ako ex.
6,5/10
BLASPHERERION – Apocal Ur-Chaos
Trojica Marko Barjaklarević – basgitara, Srdjan Todorović – gitary a vokály (momentálne hlavne v SACRAMENTAL BLOOD) a Occultum Malleus – bicie skôr pôsobila ako pôsobí v mestečku Kikinda vo Vojvodine. Demo „Apocal Ur-Chaos“ nahrala na jar 2009 a ten istý materiál tvorí aj záver tejto kolekcie.
„The Master Therion (Profanation Eternal)“, „Demoniacal Possession“ a „Anathematized For Immerse“ sa nesú v death/blackmetalovom duchu, kde náklepy a „severské“ harmónie tak trochu pripomínajú raných MARDUK, zatiaľ čo deathmetalové pasáže, energické a často pomerne technicky podané, nezaprú vplyv PESTILENCE z čias Consuming Impulse“ a v atmosférickejších, dramatických momentoch počuť aj ozveny „Testimony Of The Ancients“. Vokál takisto inklinuje k prejavu Martina van Drunena, obzvlášť v záverečnom kúsku. Je to zaujímavá a fungujúca žánrová kombinácia, akurát tam príliš počuť uctievané vzory.
6/10
Vydáno: 2013
Vydavatel: Darzamadicus Records
Stopáž: 31:48
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.